سیم بکسل اسیتینلس استیل

 سیم بکسل اسیتینلس استیل  به‌عنوان یکی از پرکاربردترین و حیاتی‌ترین اجزای یک ماشین است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید مدل‌های مختلف آن با تفاوت‌های زیادی که در جنس و بافت دارد ، باعث می‌شود در هنگام انتخاب مناسب‌ترین مدل برای هر فضا و صنعتی، سؤال‌های بسیاری مطرح شود.
این مقاله سعی دارد با تعریف درست سیم بکسل و ارائه‌ی تفاوت‌های آن با کابل و در ادامه شرح انواع مختلف آن و توصیف یکی از مدل‌های خاص سیم بکسل، معروف به سیم بکسل اسیتینلس  (Stainless steel wire rope) یا سیم بکسل فولادی ضدزنگ، قدم مثبتی در جهت افزایش اطلاعات افراد در این زمینه برداشته و آن‌ها را در مسیر انتخاب بهترین گزینه برای صنعت موردنظر خود، یاری کند.
در این راستا مقاله شامل موضوعات زیر است:
  • سیم بکسل چیست؟
  • تفاوت سیم بکسل و کابل چیست؟
  • سیم بکسل اسیتینلس استیل (Stainless steel wire rope)
  • ویژگی‌ مقاومت در سیم بکسل اسیتینلس استیل (Stainless steel wire rope)
  • اهمیت موضوع انعطاف در سیم بکسل
  • ساختار سیم بکسل اسیتینلس استیل و تأثیر این ساختار بر انعطاف سیم بکسل
  • انواع مدل های سیم بکسل اسیتینلس استیل
 
سیم بکسل چیست؟
سیم بکسل از تابیده شدن تعداد زیادی سیم فولادی به یکدیگر، به‌طوری‌که یک طناب فولادی تشکیل شود به وجود می‌آید.

تفاوت سیم بکسل و کابل چیست؟
در حقیقت هیچ پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد. اما به ‌طور کلی می‌توان گفت: قطر سیم بکسل از کابل بیشتر است. در واقع کابل، عموماً با ساختارهای 1×7،7×7 ،1×19 ،3×3  و 3×3 ساخته ‌شده و اغلب یک پوشش پلاستیکی به‌عنوان محافظ به دور آن قرار می‌گیرد. اما سیم بکسل یک اصطلاح کلی برای محصولات بیش از 3/8 اینچ ( 9 میلیمتر) است. مثل 6×25،6×36 ،6×37 ،6×42  یا بیشتر.

سیم بکسل اسیتینلس (Stainless steel wire rope)
مواد اولیه این مدل از سیم بکسل، فولاد ضدزنگ است که به دلیل آن‌که در مدل‌های گوناگون تولید می‌شود،محبوبیت و کاربرد بالایی در صنایع مختلف دارد.در ادامه به توصیف ویژگی‌های سیم بکسل اسیتینلس استیل پرداخته‌شده و کاربرد هر مدل شرح داده خواهد شد.
 
ویژگی‌ مقاومت در سیم بکسل اسیتینلس استیل (Stainless steel wire rope)
سیم بکسل اسیتینلس (Stainless steel wire rope) مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد. در فضاها و صنایعی مثل صنایع دریایی که میزان زنگ‌زدگی و خوردگی فلزات بالا است، سیم بکسل اسیتینلس  نسبت به سیم بکسل های گالوانیزه عمر مفید بیشتری دارد. هم‌چنین ظاهر روشن سیم بکسل‌های گالوانیزه باعث انعکاس نور شده که این موضوع باعث می‌شود در طولانی‌مدت چشم کارگران خسته شده و آسیب ببینند. اما سیم بکسل اسیتینلس یا با وجود ظاهر روشن موجب انعکاس نور نمی‌شوند. بنابراین نه ‌تنها در محیط‌های با امکان خوردگی بالا، که در تهیه‌ی اجزای دکوراسیون فضا مثل نرده‌ها، نرده کابل، کابل‌های معماری و… از این نوع سیم بکسل استفاده می‌شود.

اهمیت موضوع انعطاف در سیم بکسل
به‌طورکلی هرچقدر تعداد بیشتری سیم در ساختار سیم بکسل به‌ کار رفته شود، آن سیم انعطاف بیشتری خواهد داشت. مثلاً یک کابل 19×1 که از 19 رشته سیم در ساختار آن استفاده‌ شده است، انعطاف‌پذیری کمتری  نسبت به کابل 19×7 که از 133 رشته سیم در بافته شدن آن به‌ کار رفته است، دارد.
 به دلیل آن‌ که موضوع انعطاف در سیم بکسل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، لذا باید به دلایلی که روی این موضوع تأثیر می‌گذارد، پرداخته شود تا در هنگام خرید سیم بکسل مناسب اشتباهی صورت نگیرد.
ساختار سیم بکسل اسیتینلس استیل و تأثیر این ساختار بر انعطاف سیم بکسل ممکن است در فرآیند بافته شدن یک سیم بکسل، از یک تعداد رشته سیم استفاده ‌شده باشد. اما انعطاف‌پذیری محصول نهایی با توجه به شکل قرارگیری این رشته سیم‌ها در کنار هم متفاوت باشد که برای کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد.
به‌ عنوان ‌مثال دو مدل از سیم بکسل اسیتینلس استیل وجود دارد که 19×7 و 7×19 است. در ساختار هرکدام از این سیم بکسل‌ها از 133 رشته سیم فولادی استفاده ‌شده است. اما شیوه‌ی بافت این رشته سیم‌ها باعث می‌شود هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند که مهم‌ترین آن‌ها انعطاف‌پذیری متفاوت است. سیم بکسل اسیتینلس استیل 7×19  دارای خواص مقاوم در برابر چرخش است و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. بنابراین این نوع سیم بکسل در صنایعی مثل بالابر و آسانسور که نیاز به چرخش و انعطاف بالایی است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدل سیم بکسل 19×7  به دلیل مقاومت بالایی که در برابر کشش‌های مداوم دارد، در وسایل ورزشی و صنایع هواپیمایی کاربرد دارد.

انواع مدل‌های سیم بکسل اسیتینلس استیل
نام مدل‌های مختلف سیم بکسل اسیتینلس استیل در واقع یک سری است. به ‌عنوان 302، 304، 305 یا 316. این اعداد به ‌طور خاص به نمرات فولاد ضد زنگ اشاره می‌کنند.
 مدل 302 یا 304
استاندارد تجاری  302 یا 304 است. فولاد به‌کار رفته در این نوع از سیم بکسل مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد و برای تولید یک محصول با طول عمر بالا بسیار مناسب هستند. در مقایسه باسیم بکسل‌های گالوانیزه این دو نوع سیم بکسل اسیتینلس استیل بسیار مقاوم است. اما به دلیل آن در مورد زنگ‌زدگی مقاومت خوبی ندارند در صنایع دریایی و ابزارهای مرتبط به غذا استفاده نمی‌شوند.
مدل 305
این مدل از سیم بکسل  در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و در این ویژگی از مدل 302 و 304 پیش است. به دلیل آن‌که تا حد بسیار زیادی غیر مغناطیسی نیز هست، برای صنایع هوایی و دریایی بسیار مناسب است.
 
مدل 316
مدل 316 سیم بکسل اسیتینلس استیل در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و در محیط‌های با میزان خورندگی بالا مثل آب‌شور اقیانوس‌ها و همچنین صنایع غذایی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته از نظر قدرت سیم بکسل اسیتینلس  مدل 316 حدود 10 درصد از مدل 304 ضعیف‌تر است.

 

فروشنده انواع سیم بکسل ، سیم بکسل نتاب ، سیم بکسل تاورکرین ، سیم بکسل جرثقیل ، سیم بکسل بالابر ، سیم بکسل آسانسور ، سیم بکسل گوستاولف آلمان ، سیم بکسل استینلس استیل ، سیم بکسل ترمزی ، سیم بکسل افشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *